pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

gruz na Śląsku
Budownictwo

Gdzie wywieźć gruz na Śląsku?

Remont, budowa domu, rozbiórka niszczejącego obiektu. To niektóre z sytuacji, które generują odpady. W każdym z wymienionych przypadków pojawia się pytanie. Gdzie wywieźć gruz? Poniżej podpowiemy, co zrobić z gruzem, gdy prowadzimy pracę na terenie Śląska.

Wywóz gruzu — profesjonalna firma, czy na własną rękę?

Zdarza się, że ilość odpadów jest duża. Wtedy często myślimy o profesjonalnej firmie, która za nas zajmie się problemem. Na szczęście w województwie śląskim działa wiele firm, które takie usługi świadczą. Jeśli chodzi o wywóz gruzu, Będzin, Katowice, Rybnik, czy Częstochowa są miastami, w których działa wiele firm świadczących usługi związane z wywrotką. 

Tak więc, jeśli obawiamy się, że posprzątanie działki na własną rękę może być problemem, wtedy warto sięgnąć po ekspertów. Zwłaszcza że takie firmy mają ku temu przygotowanie oraz potrzebny sprzęt — dzięki temu uda się zaoszczędzić czas i niepotrzebne nerwy.

Jeśli ilość naszego gruzu jest niewielka, wtedy lepszym wyborem może być samodzielny transport gruzu w miejsce przeznaczone do przyjmowania gruzu. 

Pod żadnym pozorem nie wyrzucajmy gruzu do śmietnika

W sytuacjach, gdy gruzu nie jest zbyt dużo, rodzi się pokusa, by wyrzucić go do tradycyjnego kontenera na odpady komunalne. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić. 

Wielu osobom takie przepisy mogą wydawać się absurdalne, ale w istocie nie są. Zakaz wynika z charakteru odpadów, które tworzą gruz — są to często substancje zawierające składniki szkodliwe dla środowiska. Takie, które wymagają specjalnych warunków utylizacji. Warto o tym pamiętać, gdy pojawi się pokusa wyrzucenia gruzu do kontenera na odpady komunalne.

Wywóz gruzu na Śląsku — gdzie się pozbyć odpadów?

Miejscami, w których powinien znaleźć się gruz, są tzw. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Najczęściej kojarzone pod skrótem PSZOK. To tutaj mieszkańcy danej gminy mogą składować niepotrzebne odpady powstałe przy pracach budowlano-remontowych.

Na terenie każdej gminy w kraju działają tego typu punkty. Trzeba koniecznie pamiętać, że gminy najczęściej wyznaczają określone limity dotyczące objętości odpadów. Tak więc koniecznie należy zważyć ilość odpadów, które chcemy przekazać do punktu PSZOK.

Ile kosztuje wywóz gruzu na Śląsku?

Wywóz gruzu na Śląsku będzie uzależniony od kilku czynników. 

Może się okazać, że w większych miastach takich jak Katowice, czy Sosnowiec, usługa ta będzie nieco droższa. 

Dodatkowo, chcąc wywieźć gruz, trzeba się liczyć z takimi kryteriami jak:

  • Ilość gruzu;

  • dostępność terenu, z którego gruz ma zostać wywieziony;

  • typ odpadów do wywiezienia;

Podsumowując, pytanie, gdzie wywieźć gruz nie powinno nastręczać problemów. Wystarczy się zastanowić, czy będziemy przewozić gruz na własną rękę, czy z profesjonalną firmą.