pmb-led.pl

pmb-led.pl – dom, mieszkanie, wnętrze

jaki osuszacz powietrza
Dom

Jaki osuszacz powietrza wybrać do domu?

Zimna to okres, w którym w niejednym domu zaczyna pojawiać się wilgoć. Najczęściej jest to łazienka, czyli pomieszczenie, które wietrzone jest najrzadziej. Wilgoć to idealne środowisko dla rozwoju pleśni, grzybów czy różnych drobnoustrojów. Wszystko to ma oczywiście negatywny wpływ na stan zdrowia domowników. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie osuszacza powietrza.

Wilgoć a wpływ na zdrowie

Jak wspomniano, zima to okres, w którym najczęściej w pomieszczeniach zaczyna pojawiać się wilgoć. Wynika to choćby z faktu, iż o tej porze, ze względu na niskie temperatury, najrzadziej otwiera się okna i wietrzy pomieszczenia. Wilgoć to raj dla drobnoustrojów i różnych bakterii. W takiej sytuacji nietrudno o problemy z astmą czy z zatokami. Ważne jest zatem, aby jesienią i zimną zadbać właściwie o osuszenie powietrza w pomieszczeniach. Do tego celu wykorzystać należy osuszacz powietrza. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego urządzenia.

Rodzaje osuszaczy powietrza

Zanim podejmie się decyzję, jaki osuszacz powietrza się wybierze, warto wiedzieć, jakie rodzaje dostępne są na rynku. Przede wszystkim wyróżnić można osuszacze kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne wyposażone są w kompresor. Działanie tego urządzenia polega na zasysaniu powietrza, jego skraplaniu, a w dalszej kolejności na jego odprowadzaniu w postaci wody do zbiornika. Osuszacze kondensacyjne cechuje bardzo wysoka skuteczność. Ważne jest jednak, w jakich warunkach urządzenie to pracuje. Najbardziej wydajne jest przy temperaturze 30 stopni oraz wilgotności na poziomie 80%. Drugi rodzaj osuszaczy to, jak wspomniano, osuszacze adsorpcyjne. Te urządzenia wyposażone są w rotor, który pokryty jest specjalną substancją. Jego działanie polega na tym, że wilgoć przechodzi przez rotor, a w dalszej kolejności jest skraplana i odprowadzana do zbiornika. Co ważne, adsorpcyjne osuszacze powietrza nie tylko radzą sobie z wilgocią, ale także ocieplają pomieszczenie. Osuszacz adsorpcyjny jest co prawda mniej wydajny od kondensacyjnego, ale może za to pracować w każdych warunkach.

Wybór osuszacza powietrza

Jaki osuszacz powietrza zakupić? Uwagę zwrócić należy na kilka elementów. Istotna jest tu wydajność urządzenia. W przypadku osuszaczy wydajność podawana jest jako litr na godzinę. W przypadku mniejszych pomieszczeń wystarczy urządzenie na poziomie 5 litrów na dobę. W przypadku większego mieszkania postawić należy na osuszacz o wydajności 10 litrów na dobę. Do domu potrzebne będzie urządzenie o jeszcze większej wydajności. Najlepiej 20 litrów na dobę. Drugim istotnym czynnikiem jest przepływ powietrza. Ten parametr podawanych jest w metrach sześciennych na godzinę. Aby dobrać najlepszy osuszacz pod tym kątem, należy podzielić przepływ powietrza przez kubaturę pomieszczenia, w którym urządzenie ma pracować. Kupując osuszacz, nie można zapomnieć także o takiej kwestii jak głośność pracy urządzenia. Im pracuje ciszej, tym oczywiście lepiej. Dostępne na rynku urządzenia generują najczęściej hałas na poziomie 45 – 60 dB, ale są i takie, które nie przekraczają 40 dB. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o wielkości zbiornika na wodę. Im większa pojemność, tym rzadziej zbiornik będzie musiał być opróżniany. Duże osuszacze posiadają zbiorniki o pojemności nawet 6 – 8 litrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *