pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

oprawa obrazów
Lifestyle

Oprawa obrazów, czyli jak dobrać ramkę?

Obrazy, grafiki i zdjęcia to lubiane przez ludzi ścienne dekoracje, którymi umilają oni wnętrza swoich mieszkań. Jeśli podoba nam się jakiś plakat lub chcemy powiesić na ścianie zdjęcia z minionych wakacji, możemy oprawić w ramkę wybrane przez nas ilustracje – z pomocą fachowca lub sami. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze odpowiedniej ramy obowiązują zawsze te same zasady.

Po co właściwie rama?

Rama zapewnia malowidłu estetyczny wygląd. Fotografia przyklejona do ściany za pomocą taśmy klejącej raczej nie prezentuje się zbyt zachęcająco. Takie zabiegi towarzyszą raczej nastolatkom wiernym swoim muzycznym idolom.

Rama do obrazu eksponuje dzieło, ale jednocześnie powinna stanowić z nim jedną całość. Nie może odwracać uwagi od malunku. Jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?

Styl obrazu

Jak już zostało wspomniane wcześniej, obraz i rama powinny dobrze się ze sobą komponować. To, na jaką ramę się zdecydujemy, w dużym stopniu determinuje styl obrazu. Przykładowo, jeśli jest to klasyczne dzieło malarskie, nie oprawimy go w czarną, prostą ramę składającą się z cienkich listew. Bardziej będzie do niego pasowała złota oprawa z bogatymi zdobieniami. W sytuacji odwrotnej, gdy chcemy oprawić prostą grafikę lub czarno-białe zdjęcie, pozłacana rama odwróci uwagę od treści ilustracji.

Kolor ramy

Oprawa obrazów nie wydaje się trudna, jeśli stosujemy się do z góry ustalonych reguł. Ramę możemy dobrać do obrazu również pod względem kolorystycznym. Jak to zrobić, aby nie popełnić faux-pas? Możemy na przykład zasugerować się kolorami, które występują na obrazie i skupić się na tych barwach, które ewidentnie na nim dominują. Jeśli dzieło przedstawia jesienny pejzaż, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na obramowanie w ciepłej tonacji: np. brązie, czy beżu.

Wnętrze

Oczywiście oprawiając obraz, nie możemy zapomnieć o pomieszczeniu, w którym zawiśnie on na ścianie. Rama powinna współgrać z aranżacją wnętrza. Pokój w stylu minimalistycznym raczej wykluczy złocone ramy z ornamentami. Duże znaczenie ma również kolor ściany. Na czystej, białej ścianie ramka w tym samym kolorze nie będzie widoczna. Jeśli wolimy stonowane odcienie od krzykliwych barw, wybierzmy ramkę o ciemniejszym kolorze np. szarym.

Czy zawsze potrzebna jest rama?

Oprawa obrazów nie zawsze jest konieczna. Ścianę możemy przyozdobić samym podobraziem. Dużo lepiej wygląda ono na ścianie, gdy jego brzegi również pokryte są farbą. Takie malowidło jest piękne w swojej prostocie i nie wymaga dodatkowych ozdób.