pmb-led.pl

pmb-led.pl – dom, mieszkanie, wnętrze

jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej
Budownictwo

Remont kuchni, czyli jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej?

Meble kuchenne z płyty wiórowej też mogą być poddane renowacji. Można je odnowić i nadać nowe oblicze starej kuchni. Takie działanie znacznie obniży koszty remontu, które mogą być nie lada wydatkiem, gdy trzeba nie tylko odświeżyć ściany kuchni, ale także wymienić całą zabudowę kuchenną.

Jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej?

Pierwszą czynnością w procesie odnawiania mebli kuchennych wykonanych z płyty wiórowej jest oszlifowanie całej górnej warstwy, położonej na płycie. Jednak nie wolno zedrzeć jej całkowicie, ponieważ źle będzie się trzymała na płycie wiórowej farba, którą pomaluje się elementy mebli. Potem trzeba nasączyć acetonem lub benzyną ekstrakcyjną szmatkę z mikrofibry lub bawełny i przetrzeć całą oszlifowaną powierzchnię. Dopiero po jej wyschnięciu można przystąpić do malowania. Najlepiej jest użyć farby akrylowej przeznaczonej do drewna, można ją nakładać wałkiem gąbkowym.
Warstw farby może być kilka, a w efekcie końcowym można na elementy mebli nałożyć lakier. Sprawi on, że meble będą trwalsze i lepiej będą wyglądały.

Zobacz także: Jak stworzyć odpowiedni wystrój kuchni?

Farby, które można zastosować do renowacji mebli

Na pytanie: jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej? Odpowiedzieć można, że poprzez szlifowanie, mycie, odtłuszczanie i malowanie. Po wykonaniu tych zabiegów meble są odnowione i nie trzeba już zamieniać ich na nowsze modele czy egzemplarze.
Bardzo ważne jest również, jaki rodzaj farby zostanie zastosowany do ich malowania. Wybór jest duży, a każda farba ma swoje zalety i wady. Proponowana farba akrylowa do drewna szybko schnie i w wypadku malowania mebli kuchennych jest to jej duża zaleta. Ma neutralny zapach, przez co podczas jej użycia nie odczuwa się żadnego dyskomfortu. Dobrze jest wybrać farbę akrylową, która w swoim składzie zawiera specjalne środki, zapewniające dodatkowo trwałość malowanej powłoki i daje jej odporność na zadrapania i porysowania.
Do odnowienia mebli z płyty wiórowej można też użyć farby kredowej. W tym wypadku malowanie poprzedzone jest tylko wyczyszczeniem i odtłuszczeniem powierzchni, ponieważ nie ma tutaj potrzeby ścierania poprzedniej warstwy. Jest to największa zaleta farby kredowej.
Inne rodzaje farb przeznaczonych do malowania mebli to transparentna i alkidowa.

Zadowalający efekt końcowy

Dobrze odnowione meble kuchenne z płyty wiórowej mogą nam potem jeszcze posłużyć przez wiele lat. Przy małym budżecie, renowacja starych mebli jest bardzo dobrym pomysłem. Jest to idealny sposób na zmodyfikowanie wyglądu starej kuchni.

Szukasz mebli do jadalni? Krzesła tapicerowane do jadalni – sprawdź, jakie wybrać?