pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

ocieplenie pianką czy wełną
Budownictwo

Sposoby na ocieplenie poddasza

Coraz częściej pomieszczenia na ostatniej kondygnacji budynku nie spełniają jedynie funkcji gospodarczej, lecz są adaptowane na pokoje użytkowe, a nawet mieszkania. Taka koncepcja, dzięki skosom wygląda imponująco i klimatycznie, Jednak podczas remontu i urządzania tego pomieszczenia, należy pomyśleć o podstawie, jaką jest termoizolacja, by ciepło nie uciekało na zewnętrz. Istnieje kilka sposobów tego zabiegu. Najczęściej używana jest pianka poliuretanowa lub wełna. Jak zatem wybrać odpowiedni materiał termoizolacyjny i czy skuteczniejsze jest ocieplenie pianką czy wełną?

Ocieplenie przy pomocy pianki

Proces ocieplenia przy pomocy tego materiału nie jest bardzo skomplikowany. Ocenia się, że profesjonaliści mogą wykonać tę czynność nawet w ciągu jednego dnia. Zaletą pianki jest przede wszystkim jej dokładność i lekkość. Podczas natrysku, pianka pokrywa całą powierzchnię i nie obciąża poddasza ociepleniem. Ponadto ma wysokie parametry przewodnictwa cieplnego, wobec czego posiada bardzo dobre zdolności izolacyjne. Co ważne, użycie tego materiału niweluje zagnieżdżenie się szkodników i gryzoni, bowiem pianka nie jest dla nich atrakcyjnym pożywieniem.
Niestety, ten sposób ocieplenia pomieszczenia cechuje się dość wysoką ceną. Ponadto niekiedy uważa się, iż materiał ten jest szkodliwy dla zdrowia człowieka.

Właściwości wełny mineralnej

Drugim popularnym sposobem ocieplenia poddasza jest zastosowanie wełny mineralnej. Przy montowaniu tego typu materiału należy pamiętać o kilku ważnych aspektach, takich jak okryciu wełny foliami paroizolacyjnymi lub paroprzepuszczalnymi, co sprawia, że wełna nie chłonie wilgoci i dobrze izoluje ciepło. Kolejnym aspektem jest fakt, należy dobrze przymontować wełnę do ścian, najlepiej przy pomocy specjalnych kołnierzy, by system był szczelny i nie osuwał się.
Stosowanie wełny mineralnej wyróżnia się w głównej mierze ceną, bowiem jest ona dość niska. Ponadto ten sposób termoizolacji jest najbardziej popularny i często polecany przez profesjonalistów. Co ważne, wełna posiada właściwości wygłuszające, bowiem zatrzymuje dźwięki z zewnątrz.
Wadą tego materiału jest stopień pokrycia powierzchni i możliwość osuwania się i tworzenia szczelin. Co więcej, wełna chłonie wilgoć, przez co zachodzi ryzyko powstawania grzybów i pleśni.

Jak widać, jedną z najważniejszych czynności podczas adaptowania poddasza jest jego termoizolacja, wobec czego wybierając materiał ocieplenia należy wziąć pod uwagę wszystkie kryteria, by móc cieszyć się ciepłym pomieszczeniem.