pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

stare domy
Budownictwo

Stary dom – jak przywrócić mu dawną świetność?

Marzenie o własnym domu można zrealizować na kilka sposobów. Można wybudować dom od podstaw, kupić od dewelopera oraz dać drugie życie nieruchomości, która lata świetności ma już za sobą. Czy remont starych domów to dobry pomysł na stworzenie domu marzeń?

Drugie życie

Stare domy są bardzo ciekawe i mają w sobie to coś, co potrafi zafascynować nie jedną osobę. Jest to sposób na realizacje marzenia o własnym domu.

Trzeba jednak pamiętać, że stare domy mogą okazać się bardzo kosztowne, a ich remont będzie bardzo wymagający. Jest to trudne zadanie logistyczne, ale również duże wyzwanie finansowe.

Stare domy wymagają przeważnie kompleksowego remontu. Zaczynając od dachu, poprzez zmianę ustawienia ścian działowych, wymianę okien, stolarki drzwiowej, ponowne rozprowadzenie elektryki, hydrauliki i przede wszystkim zrobienie, nowoczesnego, ekonomicznego ogrzewania.

Nowoczesne rozwiązania

Remont starego domu to szansa na wprowadzenie rozwiązań, które sprawia, że dom będzie ekonomiczny i przyjazny dla mieszkańców.

Wymieniając dach warto zrezygnować z dużej ilości załamań dachu, lukarn czy okien, które mogą generować utraty ciepła. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej dachówki. Dachówki ceramiczne i betonowe nadal są bardzo popularne. Wybierając dachówkę warto również zwrócić uwagę na kolor. Dachówka w intensywnym, czerwonym kolorze będzie nawiązaniem do tradycyjnych rozwiązań, które idealnie komponuje się z wzornictwem starego domu.

Kolejnym elementem jest wybór drzwi i okien. Warto zadbać, by były energooszczędne, co pozwoli na zatrzymanie ciepła w domu. Izolacja cieplna zależy przede wszystkim od ram okiennych oraz szyb w nich umieszczonych. Warto wybrać okna, które mają co najmniej trzy tafle szkła. Między szybami powinny być komory, które wypełnione są argonem lub kryptonem. Tak skonstruowane okno pozwoli zachować ciepło w domu, co może mieć ogromny wpływ na domowy budżet.

Remontując stare domy nie można zapomnieć o wymianie instalacji. Hydraulika, elektryka oraz kanalizacja wymagają w większości domów wymiany instalacji na nową. Należy zacząć od demontażu zastanych instalacji.

Demontując instalacje nie można zapomnieć o ogrzewaniu. Warto pamiętać, że koszt założenia nowego ogrzewania nie jest mały, ale koncentrując się na ogrzewaniu energooszczędnym lub inwestując w panele fotowoltaiczne można stworzyć dom, który będzie przyjazny.

Stare domy to duże wyzwanie. Jest to jednak sposób na stworzenie domu, który będzie wygodny i funkcjonalny. Warto pamiętać, że często są to budynki, które pięknie wyglądają, potrzebują jedynie, by ktoś dostrzegł w nich urok i go wydobył.