pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

wentylator łazienkowy
Dom

Jak wybrać wentylator łazienkowy?

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w łazience jest niezwykle ważna. To właśnie dlatego wentylator łazienkowy stanowi podstawowy element wyposażenia większości tego typu pomieszczeń. Jego obecność potrafi znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju grzybów, pleśni oraz bakterii, lubiących rozmnażać się w wilgotnym środowisku. Jak jednak wybrać najodpowiedniejszy model?

Urządzenie o wielu zaletach

Odpowiednio dobrany wentylator łazienkowy nie tylko ogranicza rozwój drobnoustrojów, ale również:

  • rozwiązuje problem wolno schnących, wilgotnych ręczników,
  • pomaga pozbyć się pary z szyb i luster,
  • przyśpiesza usuwanie nieprzyjemnych zapachów.

Do jego prawidłowej pracy kluczowe jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza z zewnątrz do mieszkania. Można uzyskać ten efekt poprzez rozszczelnienie okien oraz zamontowanie kratki w drzwiach łazienkowych. Zapewni to optymalną wentylację. Dzięki wentylatorom łazienkowym da się w odczuwalnym stopniu poprawić komfort korzystania z łazienki.

Na jakie parametry należy zwracać uwagę?

Najważniejsze jest, aby zadbać o:

  • zabezpieczenie wentylatora przed bezpośrednim kontaktem z wodą,
  • wybieranie modeli z silnikiem, który posiada określoną klasę zabezpieczenia,
  • wysoką wydajność, aby szybko usuwać parę i nieprzyjemny zapach (powinna trzykrotnie przekraczać kubaturę pomieszczenia),
  • zakup urządzenia wyprodukowanego przez znaną, zaufaną markę.

Jeżeli łazienka nie posiada bezpośredniego połączenia z indywidualnymi kanałami wentylacji grawitacyjnej, warto zainwestować w wentylator łazienkowy o wyższej wydajności. Produkt powinien być także dopuszczony do obrotu na podstawie badań z pewnych źródeł, aby nie musieć się martwić o swoje bezpieczeństwo w trakcie użytkowania.

Gdzie zamontować urządzenie?

Lokalizacja wentylatora łazienkowego zależy od wielu rzeczy. Przeważnie umieszcza się go:

  • w suficie,
  • na ścianie,
  • w szybie okna.

Trzeba wziąć pod uwagę aranżację oraz wielkość pomieszczenia. Nie każde ma dostęp do okna. Najlepiej zamontować wentylator łazienkowy jak najwyżej, naprzeciwko głównych źródeł wymiany powietrza.

Wystrój wnętrza też jest ważny

Urządzenie nie może zaburzać aranżacji pomieszczenia. Powinno pasować do niego kolorystycznie, aby nie zaburzyć estetyki całości. Dobrze dobrany wentylator łazienkowy może się wręcz stać elementem dekoracyjnym łazienki. Warto skorzystać z tej opcji, ponieważ pozwoli ona na urozmaicenie wystroju wnętrza. Na samym początku należy jednak wybierać urządzenia o odpowiednich parametrach technicznych, a potem dopiero selekcjonować je ze względu na wygląd.