pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

schody trójbiegowe
Wnętrza

Schody trójbiegowe – czy są praktyczne?

Schody w domu muszą spełniać dwie podstawowe funkcje. Powinny być przede wszystkim wygodne i zapewniać bezpieczne poruszanie się między piętrami. Do tego dobrze, jeśli będą pasować do wnętrza mieszkania, podkreślając jego styl. Jednymi z rodzajów takich konstrukcji są schody trójbiegowe, ale czy faktycznie one okażą się najlepszym wyborem?

Jak ogólnie zbudowane są schody?

Mają one szereg stopni, które fachowo określane są jako bieg. Natomiast sama część, gdzie człowiek stawia nogę, to tak zwany podnóżek (z kolejnymi elementami łączy go podstopnica). Prawda, że łatwo zapamiętać te nazwy?

Ale są także bardziej rozbudowane układy. Wtedy rozdziela się je odpowiednim spocznikiem (płaska platforma, która umożliwia odpoczęcie naszym nogom). Wyróżnia się jeszcze policzek (boczna strona stopni) oraz tzw. prześwit (wolna przestrzeń między biegami). Nie może też zabraknąć balustrady, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Rodzaje schodów

Decyzja związane z wyborem schodów do naszego domu, zależy od kilku czynników. Na przykład od wielkości całej przestrzeni czy samej architektura budynku. Ważny jest również typ materiału przeznaczony do zbudowania schodów (chociażby żelbet, drewno, blach czy kamień).

Konstrukcje te dzielą się na: jednobiegowe (tanie, łatwe do wykonania, lecz nie mają spocznika), dwubiegowe (popularne i wygodne, zajmujące mało miejsca) oraz schody trójbiegowe (o nich nieco szerze dowiecie się poniżej).

Są jeszcze schody łamane (z niewielką liczbą stopni, bardziej praktyczne niż jednobiegowe), zabiegowe (skomplikowane i niestety niewygodne), wachlarzowe (bardzo efektowne) oraz kręcone zwane spiralnymi (dostępne jako jako gotowe do samodzielnego zmontowania)

Schody trójbiegowe – zalety i wady

Takie konstrukcje są polecane tylko wtedy, jeżeli mamy dużą i jednocześnie bardzo wysoką przestrzeń. Przedzielone dwoma spocznikami i mające trzy krótkie biegi, są jak najbardziej praktyczne i komfortowe. Ale jednocześnie zabierają właśnie sporo miejsca.

Dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić. Nie tylko ze względu na wykonanie, ale także z powodu kosztów związanych z wieloma wykończeniowymi, skomplikowanymi elementami. Jeżeli jednak stać nas na wybudowanie domu o wielkiej powierzchni, to w portfelu nie powinno też zabraknąć pieniędzy na schody trójbiegowe.

Wchodzenie i schodzenie po takich schodach nie męczy. Jest poza tym w pełni bezpieczne. No i świetne sprawdzają się one w charakterze typowo reprezentacyjnym. Wyglądają estetycznie i nadają mieszkaniu odpowiedniej klasy!