pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

Mika co to jest
Lifestyle

Mika – co to jest? Jakie ma zastosowanie?

Współczesna technologia pozwala na zastosowanie różnego rodzaju materiałów, które wykorzystuje się do dalszej produkcji różnych produktów. Wśród takich surowców, który budzić może zaciekawienie, znajduje się mika. Co to jest? Jakie ma zastosowanie? Oto kilka słów wyjaśnienia. Okazuje się bowiem, że ma się do czynienia z materiałem, który może odnaleźć się w branży kosmetycznej, ale nie tylko.

Mika, czyli łuszczyk

Czasem można spotkać się z nazwą łuszczyk. Można być pewnym tego, że jest to tak naprawdę mika, która jest minerałem zaliczanym do grupy krzemianów. Może być on dostępny w kolorze białym lub perłowym – o czym można się przekonać wchodząc na stronę https://www.continentaltrade.com.pl/. Jest to minerał, który można podzielić także na matowe lub perłowe. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, jakie mika dokładnie zawiera w sobie dodatki. Rosja, Kanada oraz Indie to miejsce, gdzie mika występuje w naturalnej postaci. Jak się okazuje, również polskie Sudety oraz Dolny Śląsk są miejsce, gdzie można znaleźć źródła. Firmy zajmujące się produkcją różnego rodzaju wyrobów nie wydobywają miki samodzielnie. Składają oni zamówienie, które jest w stanie zrealizować m.in. producent szkła technicznego dostarczający mikę.

Mika w kosmetyce

Dystrybutor miki doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że branża kosmetyczna wręcz nie jest w stanie sobie poradzić bez tego elementu. Najczęściej wykorzystywana jest przez nich mika mielona lub w formie płatków. Dlaczego jest ona tak ważna? Ponieważ zapobiega zbrylaniu się.

Z miką można spotkać się aktualnie w:

  • pudrach;

  • cieniach do powiek;

  • balsamach;

  • kredkach do powiek;

  • szminkach;

  • podkładach.

Często można się z nią spotkać w kosmetykach dedykowanych do pielęgnacji. Obecność miki sprawia, że od skóry odbija się światło, dzięki czemu cera wygląda promienniej. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to minerał, który powinien być wykorzystywany przez osoby mające cerę suchą lub normalną. Chodzi bowiem o to, że mika słabo pochłania sebum, więc osoby mające nadmiernie tłustą cerę nie skorzystają na tych kosmetykach.

Co jeszcze o mice należy wiedzieć?

Wiele firm doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla nich mika. Producent na bieżąco realizuje wszystkie zamówienia, aby każda firma mogła ją otrzymywać na bieżąco. Należy mieć jednak świadomość tego, że minerał ten wykazuje się słabą przyczepnością. Dlatego też w pierwszej kolejności musi zostać poddany obróbce, aby łuszczyk mógł znaleźć się w kosmetykach. Mika mieszana jest z pigmentami, krzemionką, a także silikonem. W ten sposób całość zwiększa swoją przyczepność, a na dodatek lepiej jest w stanie odbić światło.

Mika w formie syntetycznej

W chwili obecnej mika dostępna jest w formie naturalnej i syntetycznej. Ta druga jest świetnym izolatorem elektrycznym, a na dodatek dobrze przepuszcza promieniowanie od UV do IR oraz nie emituje gazów nawet w wysokiej temperaturze. Należy również zaznaczyć, że wyróżnia się ona także wytrzymałością na temperatury utrzymujące się w zakresie od -100 do 1100 stopni Celsjusza. Syntetyczna forma miki pozwala także na to aby doskonale przepuścić światło.

To właśnie sprawia, że łuszczyk, jak również produkty wykonane dzięki niemu (np. mikowe okienka) cieszą się tak dużą popularnością i wykorzystywane są w wielu branżach – nie tylko w kosmetyce. Korzystają na tym chociażby producenci kominków i pieców. Mikowe okienka są w stanie wywołać wspaniałe efekty wizualne. Oprócz tego, osłony z miki są w stanie zabezpieczyć szkło we wziernikach. A to nie jedyne wykorzystanie tego minerału.

Materiał zewnętrzny