pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

kominki zapachowe
Lifestyle

Jak wybierać odpowiednie kominki zapachowe?

Kominki zapachowe to akcesoria wykorzystywane do aromatyzacji powietrza w pomieszczeniach. Można używać do nich zarówno specjalnych wosków, jak i olejków eterycznych. Kominki są najczęściej produktami ceramicznymi. Różnią się zarówno wyglądem jak i wymiarami poszczególnych części. Jak wybrać kominek, który będzie najlepiej spełniał oczekiwania?

kominki zapachowe

Kominki zapachowe – przede wszystkim bezpieczeństwo

Aby używanie kominka zapachowego było bezpieczne, należy dopilnować aby nie uległ on przypaleniu. Takie akcesoria składają się z dolnej części, do której wkłada się świeczkę i umieszczonej nad nią miseczki na substancję zapachową. Istotna jest zarówno odległość pomiędzy tymi elementami, jak i wielkość górnej części. Wysokość kominka ma wyjątkowo duże znaczenie i powinna być dopasowana do rodzaju podgrzewaczy, które będą w nim wykorzystywane. W zbyt wysokich produktach, płomień świeczki nie będzie wystarczająco wydajnie nagrzewał zapachowej substancji. Osoby decydujące się na wyjątkowo niski kominek, ryzykują jego przypaleniem. Takie zdarzenie może okazać się niebezpieczne. Umieszczona w kominku woda z olejkiem eterycznym odparowuje pod wpływem ciepła. Jeżeli całość wyparuje zbyt szybko, nagrzewająca się dalej ceramika może ulec pęknięciu. Warto decydować się na modele o wysokości min. 8-10 cm.

Zobacz także: Świece w szkle jako jedna z dekoracji na balkon

Praktyczne właściwości

Oprócz odpowiedniej wysokości, warto również zwrócić uwagę na pojemność tzw. miseczki. Należy pamiętać, że pod wpływem ciepła, zapachowy wosk zwiększy swoją objętość. Dlatego kominki zapachowe wykorzystywane do podgrzewania wosku powinny posiadać bardziej obszerne zbiorniki. Wybór modelu z większą górną częścią będzie również korzystny dla osób wykorzystujących eteryczne olejki. Dłuższy czas odparowywania sprawi, że konieczność dolewania wody nie będzie aż tak częsta. Należy jednak pamiętać o kontrolowaniu tego procesu niezależnie od wielkości akcesorium.

kominki zapachowe

Walory estetyczne

Bogata oferta różnorodnych zapachowych kominków sprawia, że każdy odnajdzie wymarzony egzemplarz dla siebie. Produkty występują w różnych kształtach i kolorach. Możliwy jest również zakup modeli ażurowych lub witrażowych, które pozwolą zaprowadzić w pomieszczeniu wyjątkową atmosferę. Oprócz klasycznych wzorów, można odnaleźć kominki zapachowe, bardziej przypominające ozdobne figurki i dekoracje. Zakupić można akcesoria w kształcie zwierząt i różnych przedmiotów. Niektóre posiadają również drewniane elementy. Wybór kominka dopasowanego do gustu i zapotrzebowania z pewnością okaże się udanym zakupem. Używając akcesoriów do aromatyzacji należy przywiązać szczególną wagę do bezpieczeństwa.