pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

Zasady oświetlenia wnętrza
Wnętrza

Zasady oświetlenia wnętrza okiem specjalisty.

Fundamentalne znaczenie ma oświetlenie wnętrza domu. Jest to bardzo ważna kwestia, dlatego przywiązują do niej wielką uwagę wszyscy projektanci. Ma to duży wpływ na funkcjonalność pomieszczeń, które mają służyć nie tylko zabawie i relaksowi, ale również codziennej pracy.

Wybór oświetlenia do domu

Najlepiej korzystać z usług renomowanych projektantów, którzy wiele lat działają na rynku. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym oświetlenie nie tylko będzie się świetnie prezentować pod względem wizualnym, ale również będzie funkcjonalne. Oświetlenie ogólne ma przede wszystkim zapewnić równomierne rozłożenie światła w całym pokoju. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że ten rodzaj oświetlenia zastępuje z reguły światło dzienne. W dużym salonie trzeba z kolei użyć kilka lamp wiszących lub kilkanaście punktów oświetlenia na suficie https://perfectspace.pl/blog/oswietlenie-wnetrza-poznaj-podstawowe-zasady-i-uniknij-bledow/ jak twierdzi Pani Małgorzata Słowińska szefowa działu projektowego w Perfect space. Centralna lampa z kilkoma żarówkami sprawdzi się doskonale w małym pokoju. Warte uwagi jest także oświetlenie funkcyjne, które umożliwia dostęp do światła w określonych punktach. Ten rodzaj oświetlenia stosowany jest przede wszystkim w kuchni nad blatem, także nad lustrem w łazience. Sprawdzi się też idealnie przy biurku w pokoju ucznia lub gabinecie. Klimatyczny nastrój we wnętrzu można uzyskać stosując oświetlenie dekoracyjne. W ten sposób można też dobrze podkreślić wybrane ozdoby lub dekoracje. Zalicza się do tego podświetlenie ledowe półek ściennych oraz lampy, które są skierowane na wiszące obrazy na ścianie. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań oświetleniowych do domu to przede wszystkim oprawy podtynkowe.

Rodzaje lamp

Warto zwrócić uwagę na fakt, że oprawy podtynkowe posiadają z reguły regulowany kierunek padania światła. Jest to świetna alternatywa dla światła dziennego, ponieważ dają podobnie dużo światła. Oprawy sufitowe natynkowe są dla nich ciekawą alternatywą. Mogą to być między innymi plafony oraz reflektory. Należy mieć na uwadze, że mogą być zarówno jednopunktowe, jak i kilkupunktowe. Dostępne są też sufitowe listwy oświetleniowe, które cieszą się także dużym uznaniem. Światło skierowane ku górze mają z kolei listwy oświetleniowe ścienne. Przy ich pomocy można nawet uzyskać efekt przyciemnionego pomieszczenia. Osoby, które planują zbudować odpowiedni nastrój w pokoju powinny koniecznie skorzystać z takiego oświetlenia. Zdecydowanie lepiej się odpoczywa i relaksuje, jeżeli żarówki mają ciepłą barwę. Ich temperatura barwowa powinna wynosić od 2700 do 3200 [K]. Klasyką są oczywiście żyrandole oraz lampy wiszące, które pełnią również funkcję dekoracyjną.