pmb-led.pl

pmb-led.pl – dom, mieszkanie, wnętrze

jak pomalować meble na wysoki połysk
Lifestyle

Jak pomalować meble na wysoki połysk, aby wyglądały na nowe?

Nie wszystkich stać na kupno bardzo nowoczesnych mebli. Starsi ludzie nadal mają w swoich mieszkaniach, kupione jeszcze w czasach PRL-u, sprzęty. Nie chcą ich wyrzucać, mimo że często wyglądają na zniszczone. Na szczęście można odmienić ich stan i sprawić, aby przyciągały wzrok sąsiadów. Efektywna renowacja polega na przygotowaniu odpowiednich narzędzi, a następnie nałożeniu farby. W artykule tym znajdziecie m.in. odpowiedź na podstawowe pytanie: jak pomalować meble na wysoki połysk?

Przygotowanie narzędzi

Renowacją można przeprowadzić samemu. Potrzebne jednak będą różne akcesoria. Na początek trzeba postarać się o dobrej jakości skrobak. Na szczęście kosztuje on tylko kilkanaście złotych i można go znaleźć we wszystkich sklepach budowlanych (także tych internetowych).

Kolejnym produktem, który okaże się niezbędny, jest papier ścierny (w dużej ilości oraz mający różną grubość i wagę). Nie można też zapominać o specjalistycznej substancji (np. w formie żelu). Jej zadaniem będzie usunięcie zniszczonej powłoki starych mebli. Na koniec należy jeszcze zgromadzić m.in.: wałek, opalarkę i oczywiście odpowiednią farbę o konkretnym kolorze (potrzebna jest również farba akrylowa).

Początek pracy

Mając już skompletowane narzędzia, czas zabrać się do trochę żmudnej pracy. Najpierw należy pozbyć się z mebli warstwy starego lakieru. Papier ścierny spełni swoje zadanie w przypadku bardzo popękanej powierzchni, ale pod warunkiem, że użyje się go kilka razy. Tylko wtedy meble będą wygładzone i gotowe do wchłonięcia lakieru.

Może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie skorzystać dodatkowo ze wspomnianej wyżej opalarki oraz skrobaka. Dlatego te akcesoria powinno się mieć pod ręką. Dzięki nim można dokładnie odsłonić gładką część materiału. Kiedy zostanie to wykonane, to czeka nas jeszcze jeden, ostatni i najważniejszy krok.

Jak pomalować meble na wysoki połysk?

Warstwa zniszczonego lakieru musi być oczywiście całkiem usunięta. Bardzo skrupulatnie. Nie można nic zostawić, bo inaczej nie osiągnie się oczekiwanych efektów. Powiedzmy jednak, że wszystko udało się przeprowadzić, jak należy. Pora więc na finał, czyli malowanie.

Zasada jest tutaj prosta. Farbę trzeba nanosić przy pomocy wałka. Powoli i dokładnie. Chodzi o to, aby podobna ilość barwnika przedostała się do każdego zakamarka. Następnie czeka się na wyschnięcie. I dopiero po tym czasie nakłada się kolejną warstwę. Jeśli stary lakier nie będzie przenikał przez powierzchnię obecnego koloru, to nasza praca udała się w stu procentach!