pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca
Lifestyle

Jak wybrać odpowiednią zmywarkę?

Powszechnie uważa się, że kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. To w niej bowiem spędza się najwięcej czasu, przygotowując różnego rodzaju posiłki. Wobec tego należy zadbać o jej prawidłowe wyposażenie. Jednym z coraz bardziej popularnych urządzeń jest zmywarka, która znacząco ułatwia życie i bez której obecnie wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania. Jakimi kryteriami zatem kierować się przy wyborze tego urządzenia?

Rodzaje zmywarek

W zależności od kryterium, istnieje wiele rodzajów zmywarek. Można rozróżnić je pod względem wielkości, pojemności, oszczędności energii i wody, a także estetycznym. Wyróżnić zatem należy zmywarki małe, przeznaczone zazwyczaj dla dwóch osób; rodzinne, które są znacznie pojemniejsze; odpowiedniej klasy oszczędnościowej, a także wolnostojące lub do zabudowy. To ostatnie kryterium jest niekiedy sprawia wiele problemów, bowiem podczas wyboru należy uwzględnić cały wystrój kuchni. Projektując i urządzając kuchnię, warto zastanowić się, czy bardziej odpowiednia będzie zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca.

Zmywarki wolnostojące

Ten typ zmywarek wyróżnia przede wszystkim cena, ponieważ są one zdecydowanie tańsze od urządzeń przeznaczonych do zabudowy. Zaletą także jest mobilność tych zmywarek, co sprawia, że w każdej chwili można przestawić ją w dowolne miejsce. Pod względem estetycznym istnieje niekiedy możliwość zdemontowania blatu, ustawienia zmywarki pomiędzy meblami i przykrycia ich wspólnym blatem. Dzięki temu urządzenie nie rzuca się w oczy i idealnie wkomponowuje się w otoczenie.

Zmywarki do zabudowy

Z uwagi na to, że coraz bardziej popularne jest urządzanie kuchni meblami zabudowanymi, w ten sposób także ustawia się sprzęty. Taki zabieg sprawia, że sprzęty nie są widoczne, a kuchnia wygląda jednolicie i nowocześnie. Podstawową cechą różniącą zmywarki do zabudowy od wolnostojących jest ich cena, bowiem pierwsze z nich są znacząco droższe. Ponadto w przypadku zabudowanych zmywarek nie ma możliwości ich przestawienia, co wiąże się z tym, że o miejsce ustawienia zmywarki należy wziąć pod uwagę już w momencie projektowania kuchni.

Reasumując, oba typy zmywarek posiadają zarówno zalety, jak i wady. Jeżeli nie zależy nam na cenie, lecz chcemy mieć perfekcyjną, elegancką kuchnię, warto wybrać sprzęt zabudowany. Natomiast w przypadku małych kuchni i inwestycji w te pomieszczenie, należy zdecydować się na zmywarkę wolnostojącą, którą można w każdej chwili wymienić. Oba typy zmywarek jednak spełniają swoją podstawową funkcję – usprawniają życie i czynności domowe.

Zobacz także: Jak stworzyć odpowiedni wystrój kuchni?