pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

Dystanse zbrojeniowe
Lifestyle

Dystanse zbrojeniowe – czym są i jakie będą najlepsze?

Dystanse do zbrojeń pełnią niezwykle ważną funkcję – to właśnie te niepozorne elementy pozwalają na zachowanie odpowiedniej odległość pomiędzy deskowaniem a siatką zbrojenia. Dystanse w zależności od przeznaczenia wykonywane są z różnych materiałów. W zależności od wybranego rodzaju podkładki mogą wpływać również na zmianę parametrów konstrukcyjnych.

Jakie materiały wykorzystywane są do produkcji dystansów zbrojeniowych?

Z czego wykonywane są dystanse zbrojeniowe? Do ich produkcji wykorzystywane są tworzywa sztuczne, metal oraz specjalne mieszanki betonowe. To jaki materiał będzie się sprawdzał, zależy przede wszystkim od przeznaczenia podkładki i jej pożądanych właściwości użytkowych. 

Dystanse do zbrojenia fundamentów nie powinny być wykonywane z cegieł, pustaków ceramicznych oraz kawałków wyciętych z betonu komórkowego. Takie materiały będą zwiększały podatność zbrojenia na korozję (przez łatwiejszy dostęp pary wodnej).

Niezależnie od tego, z jakiego materiały zostały wykonane, wszystkie dystanse do zbrojenia pionowego lub poziomego powinny:

  • przenosić obciążenia,

  • być odporne na odkształcenie pod wpływem temperatury,

  • być odporne na działanie destrukcyjnych czynników występujących w otoczeniu,

  • cechować się odpornością na działanie środków chemicznych i zmiennych temperatur,

  • być nasiąkliwe.

Dobrze zaprojektowane dystanse nie będą widoczne w gotowym elemencie. Należy pamiętać o tym, że w przypadku miękkich podłoży takich jak np. styropian czy piasek bardzo ważny jest dobór punktu podparcia dystansów tak, by zapewniał on stabilność całej konstrukcji.

W jaki sposób należy dobierać dystanse do zbrojenia?

Dystanse do zbrojenia fundamentów różnią się między sobą pod wieloma względami, przede wszystkim formą konstrukcji, kształtem czy sugerowanym przeznaczeniem. To różnorodne produkty jak więc wybrać ten najlepszy? Wystarczy pamiętać tylko o kilku prostych zasadach, aby wybrać najlepsze dla danego przypadku dystanse.

W przypadku zbrojenia elementów poziomych najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dystansów punktowych lub liniowych (klocki, baryłki, kości, listwy). 

W przypadku fundamentów najkorzystniejszym rozwiązaniem będą dystanse zbrojeniowe w postaci listew. Te są najlepszym rozwiązaniem nie tylko dlatego, że znacząco skracają czas montażu, ale również dlatego, że możne je ze sobą swobodnie łączyć i docinać na dowolną długość w zależności od potrzeb.

Najlepsze dystanse do zbrojenia pionowego to te w kształcie gwiazdki, doskonale będą się również sprawdzały kości betonowe.

W przypadku miękkich podłoży dystanse muszą być duże, a ich powierzchnia gładka – to pomoże zapobiec zagłębianiu się podkładki i zniszczeniu podłoża.

Jeżeli powstająca konstrukcją będzie przenosiła duże obciążenia, należy przy tym zastosować specjalne wzmocnione podkładki.