pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

Ogrodzenie z kamienia łupanego
Lifestyle

Ogrodzenie z kamienia łupanego- zalety, jak dbać?

Ogrodzenia wykonane z kamienia łupanego stają się coraz chętniej wybierane. Nie tylko prezentują się wyjątkowo efektownie, ale przy tym są bardzo trwałe i nie wymagają żmudnej oraz skomplikowanej pielęgnacji. Stanowią ozdobę posesji i dobrze odgradzają dom i ogród od sąsiadów czy drogi.

Z jakich elementów składa się tego typu ogrodzenie?

Ogrodzenia z kamienia łupanego składa się z takich elementów jak:

  • bloczek łupany- jest to głównie pustak słupkowy, który przypomina blok kamienia łupanego. Bloczki łupane najczęściej zastępują murek, a między nimi mogą znajdować się panele, siatka czy też innego rodzaju przęsła,

  • przęsło panelowe- w przypadku bloczków łupanych można zastosować różne rodzaje przęseł (palisadowe, drewniane, kute, żaluzjowe) w wersji pełnej lub ażurowej,

  • podmurówka- bloczki łupane da się też wykorzystać do zrobienia podmurówki.

Jakie zalety ma ogrodzenie łupane?

Ogrodzenia z pustaka łupanego do złudzenia przypominają naturalny kamień, chociaż są wykonane z betonowych pustaków. Gwarantują wysoką wytrzymałość i doskonałą stabilność na wiele długich lat. Sięgając po bloczki łupane, można wykonać mur o dowolnie wybranej wysokości, słupki czy podmurówkę, po czym wybrać dowolne przęsła ogrodzenia. Pustak łupany to materiał o uniwersalnym zastosowaniu. Ogrodzenia zrobione z niego są odporne na czynniki atmosferyczne. Nie pękają pomimo skrajnie niskich temperatur. Ponadto nie szkodzi im działanie promieni słonecznych czy wilgoci.

Warto dodać, że takie ogrodzenie wygląda zawsze elegancko i gustownie. Montaż bloczków przebiega dosyć szybko i bezproblemowo, dzięki czemu można sprawnie wykonać każde ogrodzenie. Zaletą wyboru pustaków łupanych jest też ich dostępność w wielu kolorach i fakturach. Różne produkty można ze sobą łączyć, tworząc w ten sposób oryginalne ogrodzenia. Warto też zwrócić uwagę na kwestie ekologiczne. Ogrodzenia z kamienia łupanego są przyjazne środowisku, ponadto doskonale komponują się z ogrodem i zielenią.

W jaki sposób dbać o ogrodzenie łupane?

Pielęgnacja tego typu ogrodzenia jest banalnie prosta. Wcześniejsze zaimpregnowanie całej konstrukcji sprawia, że nie wymaga ona późniejszych, skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jedynie co jakiś czas oczyszczać powierzchnię pustaków przy użyciu łatwej w obsłudze myjki ciśnieniowej. Jeżeli jednak pustaki nie zostały wcześniej zaimpregnowane, wówczas najlepiej sięgnąć po specjalne środki, które zabezpieczą ogrodzenie. Sklepy oferują też preparaty do usuwania wykwitów, zacieków wapiennych czy mchu i porostów.

Ogrodzenie łupane to świetna opcja dla osób, którym zależy na naturalnym wyglądzie ogrodzenia i jego ponadczasowości.