pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

gips budowlany
Lifestyle

Do czego nadaje się gips budowlany?

Gips to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza jego odmiana budowlana, która jest wykorzystywana do wielu różnych zastosowań. W poniższym artykule dokładniej przyjrzymy się właściwościom gipsu, a także dowiemy się, gdzie najlepiej warto go wykorzystać.

Skąd się bierze gips w budowlanej odmianie?

Cieszący się ogromnym uznaniem wśród wykonawców gips budowlany to materiał, który jest uzyskiwany w trakcie częściowego odwodnienia kamienia gipsowego wydobywanego w kopalniach odkrywkowych. Dzięki temu procesowi zyskuje on szereg ciekawych właściwości, w tym:

  • zdolność do bardzo szybkiego wiązania,

  • łatwości użycia,

  • możliwością tworzenia wytrzymałych wiązań.

Co więcej, gips jest materiałem ekologicznym, gdyż do jego wytworzenia nie trzeba wykorzystywać metod obciążających środowisko naturalne.

Jak stosować gips w budownictwie?

Chcąc stosować gips budowlany, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Pamiętajmy, że przede wszystkim od tego zależy, czy nakładana masa uzyska odpowiednią przyczepność i trwałość. Zanim nałożymy jego warstwę, należy sprawdzić, czy w skład podłoża nie wchodzą luźne i uszkodzone (spękane) elementy. Jeśli takie występują, to trzeba je natychmiast usunąć za pomocą szczotki drucianej. Jeśli zaś w podłożu występują elementy stalowe (np. zbrojenie), należy je zabezpieczyć antykorozyjnie. Musimy bowiem pamiętać, że mieszanka gipsowa ma zdolność do stopniowej degradacji struktur stalowych.

Do czego warto wykorzystywać mieszanki gipsowe?

Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, gips budowlany może być wykorzystywany do wielu różnych zastosowań. Używa się go m.in. do wypełnienia braków, uszkodzeń oraz pęknięć w obrębie ścian i sufitów. Stosuje się go też do wyrównywania nieciągłości powstałych po kołkach lub innych uszkodzeniach mechanicznych. Materiał ten może być również stosowany do osadzania puszek oraz wypełniania bruzd, w których wcześniej poprowadzono przewody elektryczne.

Gips jest materiałem, który wykorzystuje się też do produkcji różnego rodzaju zapraw i gładzi. Czasami używa się go też do wytwarzania prefabrykatów gipsowych o zróżnicowanych kształtach.

Mieszaninę gipsową wykonuje się poprzez połączenie suchego materiału z określoną ilością wody. Zwykle stosuje się mniej więcej 0,6 litra na kilogram gipsu, aczkolwiek w niektórych przypadkach proporcje te mogą być nieco inne. Mieszanie odbywa się metodą ręczną lub za pomocą specjalnych mieszarek. Czas, w którym zaprawa zachowuje swoją plastyczność to około 10 minut.

Reasumując, gips to materiał prosty w obróbce i aplikacji, który zachowuje dużą odporność mechaniczną i może być wykorzystywany do wielu różnych zastosowań.

Materiał zewnętrzny