pmb-led.pl

dom, mieszkanie, wnętrze

Taśma rozprężna czy pianka
Dom

Taśma rozprężna czy pianka – co lepiej nada się do montażu okien?

Pianka montażowa jest rozwiązaniem doskonale znanym od lat osobom, które choć w małym stopniu miały doświadczenie przy montażu okien. Coraz częściej słyszy się jednak o alternatywnej opcji, jaką jest taśma rozprężna. Czym charakteryzują się oba te materiały, stosowane przy pracach wykończeniowych? Który z nich lepiej wybrać?

Pianka montażowa – podstawowe informacje

Pianka poliuretanowa, choć bardziej znana jako “pianka montażowa” jest materiałem chemicznych, który powstaje przez reakcję poliolu, gazu MDI, a także alkoholu wielowodorotlenowego. To właśnie dzięki tym procesom pianka pieni się. Dostępna jest zazwyczaj z aplikatorem pistoletowym i wężykowym. Jest bezpieczna dla ścian i tynków, nie ma ryzyka, że spowoduje nieestetyczne plamy czy też odbarwienia. Istnieją dwa główne rodzaje tego materiału są to pianki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, które nieco różnią się między sobą swoimi właściwościami.

  • Pianki jednoskładnikowe – Dla tego rodzaju charakterystyczna jest większa objętość, a także szybsze wysychanie. Są też łatwiejsze w obsłudze.

  • Pianki dwuskładnikowe – Dłużej schną, ale są też bardziej wytrzymałe. Stosowanie ich wymaga nieco większej wprawy, są częściej stosowane przy robotach zaawansowanych.

Zastosowanie pianki montażowej

Pianka poliuretanowa jest niezwykle przydatna przy pracach, które polegają na wypełnianiu niepożądanych szczelin. Możemy zastosować piankę montażową podczas:

  • Montażu okien.

  • Uszczelniania i łączenia ze sobą ościeżnic okiennych.

  • Wygłuszania pomieszczeń.

  • Wykonywania izolacji cieplnej dachu.

  • Wypełniania szczelin między przewodami instalacyjnymi, a rurami.

Czym jest taśma rozprężna?

Taśma rozprężna jest taśmą piankową, którą cechuje ogromna elastyczność, a także samoprzylepność. Materiał ten tworzy się na przykład z żywicy syntetycznej, jest też dodatkowo zabezpieczony środkami impregnującymi, które zabezpieczają przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak śnieg, deszcz i wilgoć. Z tego powodu można ją stosować przy pracach wewnątrz budynków oraz zewnątrz. Jest to materiał wytrzymały, a także dostępny w wielu rozmiarach, dzięki czemu można bez problemu dopasować ją do naszych potrzeb.

Taśma rozprężna – zastosowanie

Zastosowanie taśmy rozprężnej jest bardzo podobne do tego pianki montażowej. Korzystamy więc z niej, między innymi podczas montażu okien, ale też przy uszczelnianiu różnych połączeń budowlanych, a także ocieplaniu i wygłuszaniu pomieszczeń.

Pianka montażowa, a taśma rozprężna – porównanie

Oba te materiały mają podobne zastosowanie, są więc też dla siebie nawzajem niejako konkurencją. Który z nich jest lepszą opcją? Zarówno pianka montażowa jak i taśma rozprężna są dobrym i częstym wyborem na uszczelnianie różnych bruzd, szpar i nie tylko. Niestety, przy stosowaniu pianki montażowej należy być bardzo ostrożnym, ponieważ jej zła aplikacja może skutkować powstaniem mostków cieplnych, co z kolei przekłada się na spadek energooszczędności. Przy taśmie rozprężnej ryzyko to jest natomiast ograniczone do minimum.

Co więcej, pianka poliuretanowa, w przeciwieństwie do swojej konkurentki, przyjmuje dużo wilgoci, co może z kolei skutkować powstawaniem pleśni i grzybów. Taśma rozprężna cechuje się też większą odpornością na działanie promieni UV.