Ogrzewanie podłogowe jest luksusowym elementem domu i popularnym trendem w nowym budownictwie. Chociaż nie można zaprzeczyć, że jest bardzo przyjemnym sposobem na rozgrzanie zmarzniętych stóp, to czy jest warte dodatkowych kosztów i kłopotów? A może po prostu, aby ogrzać dom, wystarczą tradycyjne grzejniki? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, należy przeanalizować wady i zalety ogrzewania podłogowego.
Zalety ogrzewania podłogowego
1. Energooszczędność
Tradycyjne grzejniki muszą być ogrzane do wysokiej temperatury (między 65-75 stopni Celsjusza), aby skutecznie ogrzać pomieszczenie, podczas gdy ogrzewanie podłogowe potrzebuje około 29 stopni Celsjusza lub mniej, w zależności od wykończenia podłogi. Tym samym zużywa mniej energii, co znacznie obniża rachunki.
Co więcej, grzejniki najpierw ogrzewają powietrze, które jest najbliżej nich, dlatego w pomieszczeniach ogrzewanych przez kaloryfery występują „zimne punkty”, co oznacza, że powietrze jest zimne pośrodku pomieszczenia i bardzo gorące obok grzejników. Zwykle skutkuje to otwarciem okna nad kaloryferem, aby wpuścić trochę świeżego powietrza, tym samym pozwalając aby całe ciepło wydostało się przez okno. Ogrzewanie podłogowe zapewnia ciepło od podłogi w górę w całym pomieszczeniu.
Zobacz także: Jak w korzystny sposób urządzić salon?
W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które czasami powodują, że pomieszczenie jest chłodne, a czasami zbyt gorące, ogrzewanie podłogowe nie przegrzewa się – zamiast tego osiąga żądaną temperaturę ustawioną przez użytkownika za pomocą termostatu, zapewniając średnio 15% oszczędności na rachunkach za ogrzewanie dzięki efektywnemu sposobowi ogrzewania domu.
2. Bezproblemowe uruchamianie
Po zainstalowaniu ogrzewanie podłogowe praktycznie nie wymaga konserwacji i jest objęte wieloletnią gwarancją. Sterowniki ogrzewania gwarantują, że będzie działało w najbardziej efektywny sposób, automatycznie za pomocą termostatu Smart WiFi lub za pomocą programowalnego termostatu, który można zaprogramować tak, aby ogrzewanie włączało się o określonych porach, zapewniając możliwość wyłączenia go na noc.
3. Więcej przestrzeni i swobody podczas projektowania
Dzięki ogrzewaniu podłogowemu możemy cieszyć się całym pomieszczeniem bez grzejników na ścianach. Nawet najnowocześniejsze zajmują dużo miejsca. Dzięki podgrzewanej podłodze można dekorować ściany według własnego uznania, niezależnie od stylu i bez konieczności planowania przestrzeni wokół kaloryferów.
4. Działa ze wszystkimi rodzajami podłóg
Ogrzewanie podłogowe daje swobodę projektowania domu według własnego uznania, maksymalnie wykorzystując całą powierzchnię. Można wybrać każdy rodzaj podłogi, ponieważ ogrzewanie podłogowe działa dobrze w przypadku laminatu, drewna, płytek, kamienia i innych materiałów.
5. Bezpieczeństwo i komfort
Mając ogrzewanie podłogowe, nie trzeba się martwić ostrymi krawędziami lub gorącymi powierzchniami grzejników, gdy w domu są dzieci. System grzewczy jest bezpiecznie schowany i nie jest zbyt gorący w dotyku.
Promieniowanie cieplne jest również znacznie lepsze dla jakości powietrza w pomieszczeniu, ponieważ utrzymuje świeże powietrze. Z drugiej strony wysokie temperatury powodowane przez grzejniki zwiększają dyskomfort i zmniejszają poziom tlenu. Cyrkulacja ciepła od powietrza unoszącego się do sufitu i z powrotem powoduje, że cały kurz krąży w kółko, co nie ma miejsca w przypadku ogrzewania podłogowego.
6. Łatwość instalacji
Ogrzewanie podłogowe jest łatwe w instalacji, zwłaszcza jeśli stanowi część projektu budowlanego lub remontowego. Ponadto zapewnia dodatkową wygodę podczas sprzątania.
Wady ogrzewania podłogowego
1. Koszt instalacji
Koszt instalacji ogrzewania podłogowego jest wyższy o około 30-40% niż instalacji tradycyjnych grzejników.
2. Czas instalacji
Ponieważ zwykle konieczne jest nałożenie wylewki samopoziomującej na wierzchu elektrycznego systemu ogrzewania podłogowego, należy wziąć pod uwagę czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia.
3. Problem z wysokością podłogi
Systemy ogrzewania podłogowego zwiększają nieznacznie wysokość podłogi w pomieszczeniu.
4. Utrudnienia podczas awarii
Podczas awarii konieczne jest skucie fragmentów podłogi, które po naprawie wypełnia się betonem. W tym czasie (kilka tygodni) pomieszczenie musi być wyłączone z użytkowania.