pmb-led.pl

pmb-led.pl – dom, mieszkanie, wnętrze

urządzanie kuchni
Lifestyle

Jak urządzić kuchnię w funkcjonalny sposób?

Wśród różnych pomieszczeń w każdym domu lub mieszkaniu można wymienić kuchnię. Jest ona bardzo przydatna na co dzień, ponieważ to właśnie w niej przygotowuje się codzienne posiłki. Dlatego warto to pomieszczenie urządzić w bardzo funkcjonalny sposób. Dobrze jest dowiedzieć się, na czym takie działanie będzie polegało.

Podział na strefy

Odpowiednie urządzanie kuchni powinno przede wszystkim obejmować podział na stosowne strefy. Dzięki temu z całą pewnością w każdej kuchni będzie można funkcjonować w dużo bardziej efektywny sposób. Stref w kuchni powinno być pięć i każda z nich ma swoje specjalne przeznaczenie. Wśród nich można wymienić następujące:
– strefa zapasów, która obejmuje taki sprzęt jak lodówka oraz szafki do przechowywania żywności,
– strefa przechowywania, w której powinny się znaleźć szafki na przedmioty używane na co dzień w kuchni,
– strefa zmywania, która obejmuje zmywarkę oraz zlew,
– strefa przygotowywania posiłków, czyli blat kuchenny,
– strefa gotowanie, w której powinny się znaleźć kuchenka oraz piekarnik.

Trójkąt roboczy

W kuchni powinien znajdować się również odpowiednio urządzony trójkąt roboczy. Obejmuje on takie elementy wyposażenia jak zlew, lodówkę oraz kuchenkę. Powinny się one znajdować w bliskiej odległości między sobą, aby w kuchni można było w bardzo łatwy i szybki sposób przygotowywać posiłki. Odległości pomiędzy konkretnymi sprzętami w kuchni są ściśle określone. Kształtują się one następująco:
– lodówka i zlew powinny znajdować się w odległości od stu dwudziestu do dwustu dziesięciu centymetrów,
– kuchenka i zlew również powinny być rozmieszczone w odległości od stu dwudziestu do dwustu dziesięciu centymetrów, jednak minimum to dziewięćdziesiąt centymetrów,
– lodówka i kuchenka powinny znaleźć się w odległości od stu dwudziestu do dwustu siedemdziesięciu centymetrów.

Układ mebli

Meble, które znajdują się w kuchni mogą mieć bardzo zróżnicowany układ. Mogą się one znajdować zarówno w jednym rzędzie, jak i w dwóch. Oba rozwiązania mają swoje wady oraz zalety. Oprócz tego meble w kuchni mogą być również ułożone w kształcie litery L, G, a nawet U. Dodatkowo w kuchni może się również znajdować wyspa kuchenna. Wybór układu mebli kuchennych związany jest przede wszystkim z wielkością pomieszczenia, w którym się one będą znajdować. Dlatego jest to tak istotny aspekt podczas odpowiedniego urządzania swojej kuchni. Warto na niego zwrócić szczególną uwagę. Dodatkowo meble kuchenne mogą mieć również różną wysokość, którą należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *